W dniach 1-2 czerwca 2024 r. w DOMU SŁOWA przez całą dobę trwaliśmy przed Jezusem obecnym w Eucharystii podczas celebracji Mszy Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Była też okazja do pogłębienia duchowości eucharystycznej przez katechezy i świadectwa.
Pierwszy panel o Adoracji Najświętszego Sakramentu, zatytułowany: „To jest PAN”, rozpoczął bp Andrzej Siemieniewski. W konferencji poświęconej modlitwie adoracyjnej opowiadał on o swoim doświadczeniu modlitwy w Krzeszowie. Na podstawie wnętrza bazyliki odczytywał świadectwo wiary Kościoła minionych wieków, które zaprasza, aby odezwać się echem również w nas.
Następnie s. Kazimiera Fleran CSDC (Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża) oraz s. Rut Wojtala SAS (Służebnice Przenajświętszej Krwi) podzieliły się swoim świadectwem, jak adoracja eucharystyczna przemienia ich życie.
W drugi panel o Tajemnicy Eucharystii, zatytułowany: „Czyńcie to na moją pamiątkę”, wprowadził nas ks. dr Piotr Kot. Na podstawie 1 Listu do Koryntian (1 Kor 11), przybliżył nam Eucharystię, widzianą oczami św. Pawła Apostoła. Tam, gdzie św. Paweł mówi o wieczerzy pańskiej, pokazuje, że Eucharystia nie jest tylko jakimś wyodrębnionym momentem życia pierwotnej wspólnoty, ale jest po prostu stylem życia. Nauka św. Pawła o Eucharystii jest nauką o życiu w Eucharystii. Kościół to ludzie, którzy schodzą się razem, aby celebrować znak i żeby pozostać w tym znaku. Ma on dwa wymiary: wprowadzenie w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa (jako pamiątka) oraz wprowadzenie w wieczność. Te dwa momenty celebracji powinny promieniować na codzienność chrześcijan.
O. dr Winfried Wermter COr, w konferencji pt. „Stać się Eucharystią” pogłębił to, co odczytaliśmy w 1 Kor, przekładając to na nasze życie eucharystyczne. Celebracja Eucharystii nie ma być wydarzeniem, w którym jest nam serwowany ciekawy program. Msza Święta jest i pozostaje przede wszystkim tematem przewodnim w życiu uczniów Chrystusa, który motywuje ich do czynnego udziału w tajemnicy paschalnej, kształtującej całe ich życie. Eucharystia jest spotkaniem z Jezusem – jest darem, ale również zadaniem.
Ostatni wykład wygłosił ks. dr Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. Św. Jacka w Legnicy (miejsca, w którym 25 grudnia 2013 roku wydarzył się cud eucharystyczny). Tematem jego wystąpienia były: „Cuda eucharystyczne a «dziś» Kościoła”. Cuda są zawsze dla nas tajemnicze i kryją przesłanie, które zgłębiamy w Kościele przez wieki. Ks. Andrzej zwrócił uwagę na dwa określenia Eucharystii: uczta i ofiara. Błędną jest myśl, że uczta eucharystyczna jest czymś, co my sami sobie przygotowujemy. Jest to uczta ofiarna – Baranek Boży ofiarował się za nas, oddał życie, aby zgładzić grzechy świata.
W planie kongresu nie było przewidzianej dyskusji podczas obu paneli. Ważniejszym było, aby treści usłyszane „przedyskutować” na adoracji w kaplicy z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.
Obecność Jezusa bardzo wyciszała wszystkich obecnych. Nawet przy posiłkach, na korytarzach, czy w sali w czasie spotkań, trwaliśmy w przedziwnej atmosferze tajemnicy. Jezus nas dotykał, przemieniał i następnie posłał, aby dać świadectwo w miejscach naszego posługiwania.