Inauguracja tegorocznej edycji Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej (a także Akademii Myśli Chrześcijańskiej) zbiegła się w czasie z 15. rocznicą śmierci jej patrona ks. Marka Adaszka († 13.10.2008). Mszę świętą dla obu tych grup koncelebrowali ks. Krzysztof Wiśniewski i ks. Piotr Kot, a asystę liturgiczną przygotował ks. Mateusz Rycek. Po wspólnym spotkaniu przy kawie i herbacie uczestnicy obu grup zebrali się w dużej auli Domu Słowa, gdzie mieli możliwość przyjrzenia się postaci ks. Marka Adaszka. Ks. Krzysztof Wiśniewski przedstawił drogę jego chrześcijańskiego dojrzewania i podejmowania służby najpierw we wspólnocie parafialnej, a później seminaryjnej i diecezjalnej. Odsłonił też jego duchowość, od początku związaną z liturgią i służbą liturgiczną. Ojciec Marek tak bardzo był przejęty celebrowaną w liturgii tajemnicą paschalną i tak bardzo stawiał tę tajemnicę w centrum swojego życia, pracy naukowej i kapłańskiej posługi, że nazywano go kapłanem paschalnym. Przejmujące było świadectwo ks. Krzysztofa, a także ks. Mariusza Majewskiego, którzy towarzyszyli ojcu Markowi w ostatnich dniach jego życia naznaczonego przez lata śmiertelną chorobą. Widzieli oni, jak ks. Marek przeżywa swoje umieranie jako paschę – razem z Jezusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Co więcej, Pan zabrał go do siebie nazajutrz po 28. niedzieli w ciągu roku (ks. Marek nie używał określenia „okresu zwykłego”, bo każdy czas przeżywany z Panem w liturgii był dla niego „niezwykły”), w cyklu A. Niezwykłość tego faktu polega na tym, że kilkanaście lat wcześniej ks. Marek w swojej pracy doktorskiej zgłębiał teksty liturgiczne tej niedzieli, aby pokazać, jak one wszystkie koncentrują się w tajemnicy paschalnej. I właśnie w takim kontekście dokonało się jego przejście – na wieczną ucztę Baranka.
Po wykładzie inauguracyjnym uczestnicy DSL rozdzielili się na dwie grupy. Kilka osób, które uczestniczyły już w czterech semestrach (dwóch latach) zajęć, a zamierzają zostać stałymi lektorami i/lub akolitami, będą w tym roku przygotowywały się do przyjęcia tych posług pod kierunkiem Dyrektora Diecezjalnej Szkoły Stałego Lektora i Akolity ks. dra Mariusz Majewskiego. Z nim też miały dzisiaj swoje pierwsze zajęcia.
Pozostali uczestnicy, w liczbie 24, wysłuchali jeszcze wykładu ks. Piotra Kota na temat tajemnicy paschalnej celebrowanej w tym wymiarze liturgii Kościoła, jakim są obchody roku liturgicznego. Istotne było uświadomienie sobie, że misterium Paschy Jezusa Chrystusa jest centralną prawdą i rzeczywistością, którą Kościół uobecnia w czynnościach liturgicznych. Ono jest w centrum roku liturgicznego i rzuca światło na każde wydarzenie i na każdy obchód celebrowany w ciągu roku i każdego roku od nowa, począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu. Bo wszystko w historii zbawienia wydarzyło się po to, żeby Jezus Chrystus mógł nas wybawić od śmierci i lęku przed śmiercią przez swoją śmierć i swoje zmartwychwstanie. Dzięki temu nie musimy już „obchodzić” śmierci, ale możemy celebrować Jezusowe, a w Nim i nasze zwycięstwo na śmiercią, tajemnicę przejścia przez śmierć do życia.
Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 18. listopada. Można jeszcze zgłosić swój udział!