W sobotę 9 marca 2024 r. w DOMU SŁOWA odbyło się kolejne spotkanie w ramach Szkoły Animatora Biblijnego. Tym razem z pomocą Krzysztofa Grabca (absolwent Katolickiego Uniwersytetu we Fryburgu szwajcarskim oraz nauczyciel w sekcji biblijnej pierwszej posoborowej szkoły ewangelizacyjnej Ecole de la Foi et des Ministres) pochyliliśmy się nad fragmentem z Ewangelii św. Jana (J 9,1-41) zatytułowanym Jezus i Niewidomy.
W konferencji ks. Piotr Kot pogłębił temat, wyjaśniając, że niewidomy nie otrzymał imienia, ponieważ przedstawia on kondycję każdego człowieka. Chodzi o człowieka, który wskutek udziału w grzechu pierwszych rodziców nie ma dobrego widzenia. To człowiek zapatrzony w siebie, w logice: „ja wiem”. Jezus nie zatrzymuje się na pytaniu uczniów o to, kto zgrzeszył, że człowiek ten urodził się jako niewidomy, ale wskazuje, że dzieje się tak, by objawiło się dzieło Boga. Ze Słowa można wyczytać wskazanie dla nas, że jesteśmy „prochem”, który potrzebuje Słowa i Ducha. „Światło”, które rodzi się z ludzkiego myślenia, nie jest światłem życia i sprawia, że się potykamy. Dopiero uznanie własnej ślepoty i przyjęcie światła Jezusa daje przejrzenie i naprawdę otwiera oczy.
Przed Mszą Świętą ks. Tomasz Kołodziej wprowadził wszystkich w znaki święte. Wskazał na znak ołtarza. Ołtarz to przede wszystkim miejsce składania ofiary. W liturgii, podczas sprawowania Eucharystii uobecnia się Ofiara Jezusa Chrystusa, który umiera i zmartwychwstaje dla naszego zbawienia. Z Ołtarza przyjmujemy Najświętsze Postacie Ciała i Krwi Pańskiej, które są dla nas pokarmem na życie wiecznie. Ołtarz to także znak samego Chrystusa, który, jak podkreśla wielkanocna prefacja jest zarazem Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem Paschalnym. Ołtarz jest jeden i stoi w centrum, bo jeden Jest Pan, jedna wiara i jeden chrzest, przez który mamy dostęp do życia wiecznego.
Wielką radością była obecność księdza biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Wskazał w niej, że Szkoła Animatora Biblijnego jest synonimem chrześcijanina. Animator to ten, który animuje, uruchamia życie, zachęca, ożywia środowiska, inne osoby i miejsca… W tym sensie Kościół jest szkołą animatora, a więc szkołą chrześcijan – uczniów, którzy są posłani, aby budzić życie, samemu karmiąc się życiem płynącym ze Słowa Bożego i z Eucharystii.
Kolejna Szkoła Animatora zaplanowana jest na 13 kwietnia.