W sobotę 28 października 2023 na II Forum Liderów spotkało się w DOMU SŁOWA około 120 osób z 36 wspólnot, stowarzyszeń, grup i inicjatyw ewangelizacyjnych diecezji legnickiej. Czas ten wypełniony był modlitwą, katechezą i wymianą doświadczeń.
Po powitaniu uczestników przez ks. Piotra Kota, ks. Norbert Turczynowski poprowadził modlitwę o łaskę wiary, przeplataną uwielbieniem prowadzonym przez grupę Jordan. Następnie ksiądz biskup Piotr Wawrzynek wygłosił kerygmat w oparciu o tekst z Dziejów Apostolskich (13,26-33), zachęcając, aby każdy zadał sobie pytanie: jaki jest Jezus, którego wyznaję? Może mam wiedzę, ale czy wiem, jaki jest Jezus? Osobiste spotkanie z Jezusem jest niezbędne dla głoszenia Ewangelii, tak jak główną treścią przepowiadania Apostołów był Jezus, który umarł i zapłacił swoją Krwią za nasze grzechy, a następnie powstał z martwych i namaszcza nas swoim Duchem. Ksiądz Biskup podkreślił, że sam Jezus jest Dobrą Nowiną, której się nie czyta, ale którą się spotyka. ON – Jezus – jest naszą jedyną nadzieją.
Dwie katechezy wygłosił ks. prof. KUL dr hab. Marcin Kowalski, biblista, członek Papieskiej Komisji Biblijnej. Pierwsza, zatytułowana „Od Jeruzalem i na całym obszarze aż po Ilirię dopełniłem Ewangelii Chrystusa” (Rz 15,19),ukazywała rozumienie ewangelizacji w ujęciu św. Pawła i źródła jego miłości i zapału do głoszenia Dobrej Nowiny. Ks. Marcin podkreślił, że głoszenie powinno dokonywać się we wspólnocie Kościoła. Wskazał też, że dla tego, kto jest powołany do głoszenia, ważne jest stałe powracanie do momentu szczególnego działania Boga w momencie powołania, jak miało to miejsce u św. Pawła. Takie doświadczenie Boga domaga się odpowiedzi przez głoszenie.
Druga konferencja zatytułowana była „Jak Kościół pokonywał zniechęcenie i marazm misyjny?” 2Kor 4,5-18. Na przykładzie św. Pawła ks. Marcin pokazywał, że porażki w ewangelizacji i życiowe klęski są zaproszeniem do tego, aby: (1) wracać do wspólnoty i odkrywać jej wartość, (2) uczyć się radości i dziękczynienia pośród ludzkich niedoskonałości i przeciwności, (3) wracać do Ewangelii Krzyża i głosić ją w bojaźni, słabości i drżeniu, w pokorze wobec Słowa. Trudności w ewangelizacji są dla głoszących okazją, aby upodabniać się do Ukrzyżowanego Pana, którego mają głosić.
W homilii podczas Eucharystii ksiądz biskup Piotr przypomniał uczestnikom, że są powołani i posłani, aby wypełnić pragnienie Jezusa, który przez nas chce dotykać, mówić, ukazywać swoje oblicze, chce każdemu dać doświadczyć swojej miłości i pokoju. Sam Bóg chce nas uzdalniać do tego, czego nie jesteśmy w stanie dokonać o własnych siłach, ale co jest możliwe z Jego łaską.
Odpowiedzią na homilię księdza Biskupa były świadectwa osób posługujących wśród bezdomnych, chorych i w więzieniu.
Praca w grupach była okazją do dzielenia się doświadczeniami ewangelizacji i zachętą do szukania nowych pól zaangażowania w naszej diecezji.
Spotkanie zakończyło się posłaniem do misji i błogosławieństwem, którego udzielił ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski.